Druga  radionica volonterskog kluba „Forza“ u sklopu projekta UP.03.3.1.04.0003. Budi spreman i kompetentan, financiranog iz Europskog socijalnog fonda

Organizator: Strukovna škola Vice Vlatkovića

U sklopu projekta Budi spreman i kompetentan! UP.03.3.1.04.0003., financiranog iz Europskog socijalnog fonda, Strukovna škola Vice Vlatkovića je uz podršku Volonterskog centra Zadar , provela drugu radionicu Volonterskog kluba „Forza“ za učenike  u okviru Elementa 2.  Razvoj i/ili unaprjeđenje te provedba redovitog strukovnog obrazovanja, formalnih i neformalnih programa za obrazovanje odraslih u regionalnim centrima kompetentnosti u Rijeci. Radionica je održana 4. i 5 travnja 2023. u Tehničkoj školi u Rijeci.

S ciljem  podizanja svijesti o važnosti i dobrobiti školskog volontiranja za lokalnu i regionalnu zajednicu održana je druga radionica Volonterskog kluba „Forza“ za učenike i njihove nastavnike (pratitelje)  iz sljedećih partnerskih ustanova: Tehnička Škola Zadar, Srednja škola Biograd na Moru, Tehnička škola Rijeka te Industrijsko-obrtnička škola Pula.

Tema prvog dana radionice 4. travnja 2023. godine odnosila se na promicanje tolerancije, dostojanstva te humanog odnosa prema društvu.  Nakon uvodnog pozdrava ravnatelja Igora Majkića, učenici su se podijelili u dvije skupine te se međusobno upoznavali  kroz igru „ledolomac“. 

 U drugom dijelu radionice predstavnica iz  najstarijeg  prihvatilišta za beskućnike u Rijeci i PGŽ održala je interaktivnu radionicu sa učenicima. Prihvatilište je započelo sa svojim radom 27.03.2007. godine i od tada neprekinuto djeluje do danas, kao plod  dugogodišnjeg rada Bratstva s potrebitima. Kroz prihvatilište  prošlo je gotovo  700 korisnika od čega ih je više od 70% uspješno resocijalizirano i to na sljedeće načine:

  • Psihosocijalna podrška kroz rad s pojedincem i/ili  grupom
  • Radno-okupacijska terapija i rehabilitacija, kroz  svakodnevna zaduženja i različite radionice: Kreativne radionice / Mala škola kuhanja / Razvijanje zdravih životnih navika / rješavanje problema / bolje komuniciranje / razvoj soft-skillsa / kako se predstaviti poslodavcu, napisati životopis, molbu za  posao…
  • Pomoć ljudima u zajednici, kroz manje, jednostavne  poslove

U trećem dijelu učenici su sudjelovali na radionici „Ispuni želju“. Učenici su imali određeni budžet koji su trebali rasporediti za određene higijenske potrepštine za potrebe „Kuće utočišta“ u Rijeci. Radionica se odvijala u dvije skupine. 

Tema drugog dana radionice 5. travnja 2023. godine  odnosila se na pedagoški aspekt volontiranja. Predavanje na navedenu temu je održala psihologinja o  važnosti volonterstva u odgoju i obrazovanju u cilju aktivnog angažmana učenika volontera u zajednici. U interaktivnoj radionici učenici su kroz zanimljiva pitanja dolazili do određenih odgovora što je volontiranje te koji su načini volontiranja. Učenici su kroz zanimljive primjere uočili što je formalno a što neformalno volontiranje s posebnim osvrtom o zakonskom okviru volontiranja. Naglašena je uloga školskog volontiranja te potrebne osobine volontera. Učenici iz svake škole su prezentirali u kojim akcijama su sudjelovali i koja je njihova uloga bila u volonterstvu. 

U drugom dijelu radionice učenici su se podijelili u dvije grupe te zajedno sa svojim nastavnicima išli u kupovinu potrebnih higijenskih potrepština. Nakon obavljene kupnje učenici i nastavnici su posjetili „Kuću utočišta“ kojoj su donirali potrebne higijenske potrepštine. Učenici i nastavnici imali su priliku razgledati „Kuću utočišta“ te razmijeniti iskustava sa korisnicama. 

Treća  radionica volonterskog kluba „Forza“ u sklopu projekta UP.03.3.1.04.0003. Budi spreman i kompetentan, financiranog iz Europskog socijalnog fonda

Organizator: Strukovna škola Vice Vlatkovića

U sklopu projekta Budi spreman i kompetentan! UP.03.3.1.04.0003., financiranog iz Europskog socijalnog fonda, Strukovna škola Vice Vlatkovića je uz podršku Volonterskog centra Zadar , provela drugu radionicu Volonterskog kluba „Forza“ za učenike  u okviru Elementa 2.  Razvoj i/ili unaprjeđenje te provedba redovitog strukovnog obrazovanja, formalnih i neformalnih programa za obrazovanje odraslih u regionalnim centrima kompetentnosti u Rijeci.  Radionica je održana 18. I 19.  svibnja 2023. u Tehničkoj školi u Rijeci.

S ciljem  podizanja svijesti o važnosti i dobrobiti školskog volontiranja za lokalnu i regionalnu zajednicu održana je druga radionica Volonterskog kluba „Forza“ za učenike i njihove nastavnike (pratitelje)  iz sljedećih partnerskih ustanova: Tehnička Škola Zadar, Srednja škola Biograd na Moru, Tehnička škola Rijeka te Industrijsko-obrtnička škola Pula.

Tema prvog  dana radionice 18. svibnja  2023. godine  odnosila se na pedagoški aspekt volontiranja.  Nakon uvodnog pozdrava  učenici su se podijelili u dvije skupine te se međusobno upoznavali  kroz igru „ledolomac“. 

Predavanje na navedenu temu je održala pedagoginja iz TŠ Rijeka  o  važnosti volonterstva u odgoju i obrazovanju u cilju aktivnog angažmana učenika volontera u zajednici. Učenici su kroz zanimljiva pitanja dolazili do određenih odgovora što je volontiranje te koji su načini volontiranja. Kroz zanimljive primjere uočili su  što je formalno a što neformalno volontiranje s posebnim osvrtom o zakonskom okviru volontiranja. Naglašena je uloga školskog volontiranja te potrebne osobine volontera. Navedeno je 6 motivacijskih kategorija volontiranja, što pojedinca potiče na volontiranje, kakav treba biti volonter, koje su osobine volontera, dobrobiti volontiranja, iskustva učenika te mitovi o volontiranju.

U drugom dijelu radionice učenici su se podijelili u 6 grupa te je svaka grupa dobila zaseban zadatak vezan za volontiranje. Nakon 20 minuta predstavnik grupe je prezentirao zaključke, zanimljivosti  te su zajedno sa ostalim grupama prokomentirali zadatak. Završni dio radionice zaključen je sa digitalnim alatom u Kahootu. Timovi  su  odgovarali na pitanja o volontiranju. Grupa 5 je pobijedila s najvećim brojem bodova te je  osvojila prigodne poklone. 

Tema drugog dana radionice 19. svibnja  2023. godine odnosila se na promicanje tolerancije, dostojanstva te humanog odnosa prema društvu. Učenici su sa svojim nastavnicima išli u posjet  prihvatilištu za beskućnike Ruže sv. Franje. Održan je uvodni govor o radu prihvatilišta i korisnicima. Nakon predavanja održana je aktivnosti sa učenicima.  Učenici su se podijelili u dvije grupe te  dobili zadatak i to sađenje i presađivanje lavande te uređenje okoliša prihvatilišta. Sve navedeno su radili sa svojim nastavnicima  uz podršku iz prihvatilišta. Na kraju su učenici sudjelovali u obilasku prihvatilišta podijeljenih u manje grupe. 

Sa ovom aktivnošću postignuti su ishodi promicanja tolerancije dostojanstva te humanog odnosa prema društvu. Na jedan poseban način su učenici vidjeli kako je biti dio zajednice kojoj je pomoć potrebna te da nismo svi jednaki  i ne startamo iz istih pozicija.